کاهش مصرف گاز موتورخانه
در صورت نگهداری و راهبری نادرست موتورخانه، مصرف گاز آن افزایش پیدا کرده و هزینه های زیادی را به ساکنین آن تحمیل مینماید. برای مصرف بهینه گاز لازم است تا تاسیسات هر ساختمان توسط یک تیم متبحر مورد ارزیابی قرار گرفته و نقاط ضعف آن پیدا و برطرف گردد. از مشعل ها میتوان به عنوان اصلی ترین مصرف کننده گاز در هر ساختمان نام برد.

موتورخانه استخر
به محل قرارگیری تجهیزات تصفیه آب استخر و جکوزی و گرمایش آنها ، موتورخانه یا تصفیه خانه استخر میگویند. موتورخانه استخر میتواند بطور مشترک با موتورخانه مرکزی ساختمان در یک محل و یا در محل جداگانه ای قرار داشته باشد. اما عموما موتورخانه استخرها در محل جداگانه ای اجرا می شوند.

موتورخانه تهویه مطبوع
به موتورخانه هایی که در آن تجهیزات سرمایشی وجود داشته باشد ، موتورخانه تهویه مطبوع میگویند. رکن اصلی موتورخانه تهویه مطبوع چیلرها هستند. از اجزای اصلی موتورخانه تهویه مطبوع میتوان به چیلر ، پمپ های سیرکوله آب در فن کویل / هواساز ، دیگ یا بویلر و پمپ های برج خنک کننده (در صورت وجود کندانسور آب-خنک) اشاره نمود.

تجهیزات موتورخانه
از تجهیزات موتورخانه ها، بسته به کاربری آنها میتوان به دیگ (بویلر) ، پمپ ها ، مشعل ، چیلر ، سختی گیر ، منبع دوجداره ، منبع کویلی ، سیستم اطفا حریق ، تابلوهای برق و دیزل ژنراتور و … اشاره کرد. تجهیزات هر موتورخانه بسته به اقلیم ساختمان، کاربری ساختمان، زیربنا ، هزینه های راهبری ، مصرف انرژی و بسیاری دیگر از پارامترها انتخاب میشوند.

موتورخانه حرارت مرکزی
به موتورخانه ای که صرفا تجهیرات گرمایشی در آن وجود داشته باشد، موتورخانه حرارت مرکزی گفته میشود. سابق بر این از آن با نام شوفاژخانه نیز یاد می شد. دیگ آب گرم ، مشعل ، منبع آبگرم ، شیرآلات و پمپ ها از اجزای اصلی موتورخانه حرارت مرکزی هستند. نگهداری موتورخانه
نگهداری موتورخانه عبارت است از سعی در حفظ سلامت تجهیزات هر موتورخانه ، حذف و یا کاهش خرابی های ناخواسته ، افزایش عمر مفید دستگاه ها بوسیله یک برنامه منظم تعمیرات و نگهداری که توسط افراد متخصص در زمینه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان اجرا میگردند. نگهداری موتورخانه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نه تنها به عنوان یک واحد درسی، بلکه به عنوان یک رشته ی تحصیلی در دانشگاه ها ارایه میگردد.